"Rumba yra kūniškos meilės eilėraštis, moters užkariavimas be mandagių nusilenkimų ir nereikalingų užuolankų." (Fernando Ortiz, šokių tyrinėtojas). Rumba- tai meilės šokis.
Šis muzikos ir šokio stilius gimė Kuboje XIX a., susimaišius afrikiečių vergų ir ispanų kolonistų kultūroms. Rumba atsirado Kubos neturtingųjų kvartaluose. Kiekvieną šeštadienį kaimynai susirinkdavo kartu, kad pasinertų į šį šokį ir taip užmirštų savo bėdas. Dainų turinys buvo nukreiptas į socialines temas ir, be abejo, meilę. Galima išskirti tris pagrindinius rumbos variantus:
- yambú - porinis šokis su palyginti lėtais ir ramiais judesiais, ją daugiausiai šoka pagyvenę žmonės;
- guaguancó - porinis šokis, kuriam būdingi greiti, staigūs, ekspresyvūs judesiai ir vacuna elementas, simboliškai vaizduojantis vyro norą užvaldyti moterį;
- columbia - solinis vyrų šokis. Atlikėjas atlieka sudėtingus elementus, akrobatinius triukus, demonstruodamas savo šokimo sugebėjimus.
Į Europą rumba pateko iš Niujorko 1930 m. Anglai sukūrė šokio choreografiją, ją perėmė prancūzai ir vokiečiai. Dabar šis šokis žinomas visuose kontinentuose daugiau kaip balinė(pramoginė) rumba, iš esmės besiskirianti nuo autentiško kubietiško varianto.
Šokių pasaulyje egzistuoja du rumbos variantai: square- rumba ir kubietiško stiliaus rumba. Ir šiais laikais square-rumba yra pramoginis šokis, o kubietiško stiliaus rumba — sportinis. Muzika ir šokis abiem šokio variantais yra vienodas. Rumba grojama 4/4 taktu, pabrėžiant vieną ir tris. Nuo seno tempas yra 30-31 taktas per minutę. Sportinės rumbos tempas yra nuo 26 iki 28 taktų per minutę.